Czy w takim przypadku duże jest ryzyko zakrzepicy?

Chciałam zapytać o antykoncepcję. Obawiam się zakrzepicy. Chce zacząć brać tabletki antykoncepcyjne z powodu zaburzeń miesiączki. Co pójdę do lekarza to dostaje tabletki po których fatalnie się czuje. Przede wszystkim bolą mnie nogi( mam również prace stojaca 7h. Jednak poruszam się w niej). Badania mam wszystkie dobre ostanie robione 2.01. krzepliwość i wszystkie w normie. Ciążę i polog 9 lat temu przeszłam bez żadnych komplikacji i incydentów zakrzepowych. Czy w takim przypadku duże jest ryzyko zakrzepicy. Dodam że nie palę.

Lek. Paweł Szadkowski

Antykoncepcja hormonalna zwiększa ryzyko indycentów zakrzepowo - zatorowych, szczególnie przy stosowaniu tzn starych środków antykoncepcyjnych, zawierających duże dawki estrogenów, które teraz już są rzadkością. Różne źródła opisują zwiększenie ryzyka ok 3-6 razy. Należy pamiętać, że palenie papierosów i wiek powyżej 35 lat dodatkowo zwiększają ryzyko zakrzepicy.
Ważne, aby wykonywać regularne badania podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej (INR, cz.PT, APPT).