Czy w takim wypadku można być pewnym, że do zapłodnienia doszło między 4 a 7 sierpnia?

Witam,
mam pytanie, czy na podstawie USG możliwe jest określenie, kiedy doszło do zapłodnienia. Jeżeli termin wyliczony z OM i z USG pokrywają się, to czy można być pewnym tego dnia.

Termin porodu wyliczony na podstawie miesiączki to 30.04, ostatnia miesiączka 23.07, USG robione 9.09 wskazywało na 7 tydzień i 1 dzień - a termin porodu 27.04. USG z 7.10 wskazywało na 11 tydzień i termin na 28.04, a USG z 21.10 pokazywało 12 tydzień i 5 dni i termin na 30.04.
Czy w takim wypadku można być pewnym, że do zapłodnienia doszło między 4 a 7 sierpnia?
Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź!

Witaminy w ciąży

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Najpewniejsze i najdokładniejsze jest szacowanie wieku wczesnej ciąży na podstawie badania USG. Nie jest ono wrażliwe na ewentualne przesunięcia owulacji, tak jak opieranie się na dacie ostatniej miesiączki. W Pani przypadku te dwie metody dają zbieżne wyniki. Z pierwszego USG wynika, że do zapłodnienia doszło w dniach 2-7 sierpnia. A to oznacza, że doprowadził do ciąży stosunek odbyty w dniach 25 lipca - 7 sierpnia, zakładając, że plemniki mogą przeżyć nawet tydzień zachowując zdolność do zapłodnienia. Data ostatniej miesiączki zdaje się to potwierdzać.

Pozdrawiam serdecznie!