Czy w tym wieku należy wykonać operację usunięcia pęcherzyka żółciowego?

Moja mama skończyła 92 lata. W grudniu przeszła OZT, była tydzień w szpitalu, w pęcherzyku żółciowym ma drobne złogi(badanie usg). Obecnie wyniki badań są dobre, dieta lekkostrawna. Od wielu lat leczy się na chorobę wieńcową. Czy w tym wieku należy wykonać operację usunięcia pęcherzyka żółciowego, czy lepiej tego nie ruszać. Zdania lekarzy są podzielone.

Lek. Paweł Szadkowski

Wszystko zależy od stanu ogólnego pacjenta i jego kondycji. Operacja wiąże się z dużym ryzykiem znieczulenia ogólnego i najistotniejsze znaczenie ma tu wydolność układu sercowo-naczyniowego i oddechowego oraz wskazania do operacji. Niestety w tym miejscu nie można poza tym za wiele doradzić. Najlepiej skonsultować się zarówno z lekarzem chirurgiem prowadzącym, jak i lekarzem anestezjologiem.