Czy w wieku 18 lat mogę mieć hemoroidy?

Witam, od długiego czasu mecze się z hemoroidami (?)- dzisiaj zauważyłam, ze odbyt jest napuchnięty- ciemno fioletowy. Nad odbytem mam guzka wielkości małej kulki. Z odbytu wychodzą grube, czerwone żyły, połączone z guzkiem nad odbytem. Od czasu do czasu mam silne, krótko trwające bóle brzucha. Dodam jeszcze, że zanim pierwszy raz udałam się do lekarza z guzkiem nad odbytem, codziennie on krwawił, nieraz obficie. Krwi nie było w stolcu. Odbyt bardzo piekł, bolał, siedział, do czasu zastosowania maści, która złagodziła te fizyczne objawy. Bardzo często miewam zaparcia, rozwolnienia. Często utrzymuje się również u mnie stan podgorączkowy, z nieznanych mi powodów. Na domniemane hemoroidy stosuje każdego wieczoru czopki i maść przeciwko temu, ale zupełnie nic to nie daje. Czy to są te hemoroidy? Lekarz także zdiagnozował u mnie prawdopodobieństwo choroby Lesniewskiego lub zespołu jelita drażliwego, ale która z tych chorób mnie dręczy? Bardziej wskazana jest w moim przypadku wizyta u gastrologa, czy chirurga? Morfologię miałam robiona i wszystkie wyniki są w normie, jedynie pH moczu to 5. Co to może oznaczać? Mój wiek: 18 lat

Lek. Paweł Szadkowski

Ojawy rzeczywoście mogą wskazywać obecność guzków krwawniczych (tzw hemoroidów). Aby rozpoznać chorobę Leśniowskiego warto zrobić badanie kolonoskopowe. Na takie badanie skieruje i wykona je gastroenterolog. Podobnie chirurg. Proszę w takim razie udać się do lekarza, do którego szybciej się uda dostać.
Żeby wykluczyć zespół jelita drażliwego, warto najpierw wykluczyć inne przyczyny dolegliwości, właśnie takie jak hemoroidy, czy choroby zapalne jelit. Niestety bez dodatkowych badań, jak kolonoskopia czy inne, nie jest się w stanie określić, co Pani dolega.