Czy w wieku 43 lat zbliża się menopauza?

Witam Mam 43 lata i zawsze mialam bardzo regularne miesiaczki. Od 3 miesiecy miesiaczke mam co 20 a nawet 18 dni, czy to przyczyna choroby czy menopauza sie zbliza?

Lek. Paweł Szadkowski

Okres kilku lat przed menopauzą rzeczywiście charakteryzuje się już wahaniami hormonalnymi, co może powodować zmianę cykli miesięcznych. Niemniej jeśli krwawienia są bardzo częste i obfite oraz nie ma Pani pewności, czy np. nie są krwawienia międzymiesięczne, warto udać się do ginekologa, w celu zbadania, czy wszystko jest w porządku.