Czy w wieku 51 lat możliwe jest ujawnienie się hemofilii?

Witam, Mój ojciec ma 51 lat, choruje na rakowiaka jelita cienkiego. Przeszedł operacje usunięcia guza z jelita, otrzymywał chemię, jednak ma przerzuty do płuc i na wątrobę. Jest w trakcie terapii „ciepłymi izotopami” w Warszawie. W co 2 tygodniowych badaniach krwi, około miesiąca temu wskaźnik D-dimerów podniósł się do 14000 na normę do 500, a także wyniki wątrobowe były przekroczone. Po tych wynikach od lekarza otrzymał zastrzyki przeciwzakrzepowe, które robi sobie codziennie. Wczorajsze wyniki D-dimerów wskazują 24000(!!!), natomiast wyniki wątrobowe są w normie. I tu pojawia się moje pytanie- co może być przyczyną takiego patologicznego wzrostu wskaźnika D-dimerów i z jakimi niepożądanymi konsekwencjami w ciągu dnia można się spotkać? Możliwe jest ujawnienie się w takim wieku hemofilii? Z góry dziękuje za odpowiedź!

Lek. Bartłomiej Grochot

Witam. Podwyższona wartość D - dimerów nie jest charakterystyczna dla hemofilii. U tego pacjenta mogą one wynikać z choroby nowotworowej. Pozdrawiam.