Czy w wieku 52 lat można zajść w ciążę?

8 miesięcy nie miałam miesiączki, potem pojawiło się krwawienie przez 3 dni, potem współżyłam bez zabezpieczenia, czy mogłam zajść w ciążę, bardzo proszę o odpowiedź.
Mam 52 lata i nie wiem, czy mam już menopauzę za sobą, ponieważ nie przechodziłam żadnych z objawów oprócz lekkich uderzeń gorąca.
Dziękuję
Grażyna

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam

Ośmiomiesięczna przerwa w miesiączkowaniu i następujące po niej krwawienie, będące pewnie skąpą miesiączką, są czytelnymi objawami okresu okołomenopauzalnego. Może dochodzić jeszcze u Pani do owulacji, choć bardzo rzadko - szansa, że stosunek miał miejsce akurat tuż przed owulacją jest bardzo niska. Prawdpodobnie Pani macica nie jest już macicą dwudziestolatki i zagnieżdżenie zarodka nie jest wcale oczywiste przy zapłodnieniu.

Ciąża w Pani wieku jest obarczona dużym ryzykiem wystąpienia powikłań, a także poważnych wad genetycznych u płodu i zdecydowanie nie jest zalecana.

Dla pewności, może Pani teraz wykonać test ciążowy.

Pozdrawiam serdecznie!