Czy walczyć o związek po zdradzie?

Po 15 latach związku partner przyznał się do zdrady i powiedział, że kocha inna kobietę. Postanowiliśmy jednak dać sobie szansę - ale nie widzę z jego strony zaangażowania, tylko wciąż powtarza, że może jednak jego uczucie się wypaliło i zawsze będę dla niego ważna, ale nie wie, czy jeszcze mnie pokocha. Dodam, że jesteśmy razem, odkąd skończyłam 16 lat, i nie wiem, jak jeszcze mogę się starać. Przeprowadziliśmy szczera rozmowę, były obietnice poprawy, ale jemy już nie zależy. Walczyć dalej?

Wydaje się, że partner stoi na rozdrożu i waha się - odejść czy zostać. Pani nie wie, czy walczyć o niego czy odpuścić. Można powiedzieć, że nie wie Pani czy walczyć o Was. Rozumiem Pani dylematy. Jest Pani z partnerem pół swojego życia, z czym wiążą się inwestycje, emocje, wspomnienia etc. Decyzja jednak czy walczyć czy odpuścić, to nie może być decyzja żadnego specjalisty, ale Państwa, Pani lub Pani partnera. Czasem jedno decyduje, stawiając drugą stronę przed faktem dokonanym, a czasem partnerzy rozważają to wspólnie. I tu wydaje mi się, że mogłoby Państwu pomóc spotkania z terapeuta pracującym z parami, bez względu na to jaką decyzję macie Państwo "z tyłu głowy".

Doskonale rozumiem, jak trudna to jest sytuacja i jak wiele wątpliwości pani przeżywa. Do odbudowania związku potrzeba chęci i woli obojga, samotna "walka" nic nie da. Może dobrym pomysłem byłoby wspólne udanie się do psychologa zajmującego się parami, gdzie będziecie mogli porozmawiać w bezpiecznych warunkach, ponazywać swoje emocje i na spokojnie, przy neutralnej osobie, dojść do decyzji co dalej z waszym związkiem?

Czy Pani dylemat wynika z wahania Pani partnera, czy Pani samej? Być może potrzebna jest Wam "odnowa", "odświeżenie" związku, które może przynieść: a) krótka przerwa (tak aby i Pani i partner zastanowili się czego tak na prawdę oczekują i potrzebują), b)wspólny wyjazd (gdzie odetniecie się od codzienności i będziecie mogli przeżyć coś nowego, co na nowo was zbliży), c) terapia małżeństw (gdzie w bezpiecznych warunkach będziecie mogli omówić swoje troski, powiedzieć o swoich oczekiwaniach, przeżyć emocje i otwarcie powiedzieć swoje żale).
Natomiast przede wszystkim proszę odpowiedzieć sobie na pytanie: czy mnie zależy, czy może sama się waham skoro poszukuję porady na portalu internetowym? Dopiero po odpowiedzeniu sobie proszę rozważyć którąś z metod wyjścia z tej sytuacji. Pozdrawiam.

Witam,

Odpowiedź na pytanie czy się dalej starać , może dać tylko Pani. To Pani najlepiej czuje czy Pani zależy na ratowaniu związku, czy jest Pani w stanie być w relacji, w której druga osoba, jasno deklaruje uczucie do innej kobiety i poddaje w wątpliwości sens Waszej relacji. Kolejne pytania: jak poradziłaby Pani sobie z kwestią zdrady, której skutków np. tych emocjonalnych, z tego co Pani pisze, Pani partner nie zamierza niwelować, oraz z ewentualnym poczuciem zagrożenia, że sytuacja się powtórzy. Czy walczyć dalej- odpowiedz należy do Pani, dokąd walczyć, o jaką sytuację walczyć i czy warto walczyć. Nie opisała Pani całej swojej sytuacji. Często do takich rozważań dokładają się pewne zobowiązania wobec dzieci jeśli je Państwo posiadają, wobec związku jako małżeństwa czy inne zależności. Jeśli potrzebuje Pani dodatkowego wsparcia, proszę skorzystać z poradnictwa psychologicznego.

Pozdrawiam,

Małgorzata Mazurek

Dzień dobry, stoi pani przed poważnym dylematem i niestety to pani będzie musiała podjąć ostateczną decyzję. Nikt nie jest pani w stanie odpowiedzieć czy warto walczyć o partnera i czy to coś w końcu zmieni. Pomocna może się okazać konsultacja u terapeuty pracującego z parami, podczas której przy pomocy specjalisty szczerze porozmawiacie swoich oczekiwaniach, konsultacja indywidualna również może być pomocna. Pozdrawiam.