Czy warto pić soki owocowe?

Czy warto pić soki owocowe? Może lepiej wodę?
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Soki dostępne w kartonach bardzo często są dodatkowo dosładzane i często zawierają syntetyczne witaminy oraz konserwanty. Producenci chcą w ten sposób "uatrakcyjnić" ich smak. Z kolei do tych z założenia "bezcukrowych", często dodawany jest sok winogronowy, co również podnosi ich energetyczność. Jeżeli będziemy pić je bez umiaru, wówczas o dodatkowe kilogramy wcale nietrudno. Lepszą alternatywą są soki warzywne, zawierające mniej kalorii, a więcej błonnika, który usprawnia pracę przewodu pokarmowego. Dlatego namawiam do dokładnego czytania etykiet na sokach. Najlepszym wyjściem byłoby przygotowywanie soków w domu albo po prostu zjedzenie świeżego owocu.

Witam serdecznie!
Nie możemy zapominać o codziennym piciu wody mineralnej- najlepiej w ilościach od 1,5 do 2 litrów dziennie w zależności od masy ciała, aktywności fizycznej, płci, klimatu.
Soki owocowe możemy wypijać np. do 2 śniadania lub podwieczorku najlepiej świeżo wyciskane. Nie należy często spożywać soków kartonowych, kupnych ze względu na dużą zawartość cukrów prostych w nich zawartych, konserwantów i barwników.
Warto też pamiętać o tym, że świeże owoce spożywane w całość zawierają więcej błonnika niż soki owocowe wyciskane (błonnik w głównej mierze znajduje się w skórce owocu, pestkach,miąższu).
Pozdrawiam,
Kłósek Patrycja
dietetyk