Czy warto podjąć dietę kopenhaską?

Mam 16 lat, 159 wzrostu i 50 kg. Chciałam zrzucić kilka kilogramów do sylwestra. Chciałabym wiedzieć czy dieta kopenhaska to dobry wybór. W internecie jest wiele opinii za i przeciw, więc wolę się upewnić ;)

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Twoja masa ciała jest idealna w stosunku do Twojego wieku. BMI wynosi 19,76 i jest w granicach 25-50 percentyla, co potwierdza, że nie musisz się odchudzać. W Twoim wieku, w okresie dojrzewania, odchudzanie może wyrządzić dużo szkód dla zdrowia.

Dieta kopenhaska jest bardzo rygorystyczna, ogranicza się do 3 posiłków dziennie, co przy pracy umysłowej (w szkole) oraz wysiłku fizycznym jest wielce niekorzystne. Polecam przeczytanie artykułu http://portal.abczdrowie.pl/najczestsze-bledy-zywieniowe .

Diety alternatywne często są skuteczne na krótki okres czasu, gdyż zrzucone kilogramy często wracają z kilkoma dodatkowymi. Dzieje się tak dlatego, że diety "cud" nie regulują metabolizmu, a często go spowalniają.

Efektem ich działania jest utrata większej ilości tkanki mięśniowej i wody, a nie tkanki tłuszczowej. Odchudzanie i następującym po nim efekt jo-jo mogą skutkować otyłością i zaburzeniami metabolizmu w latach późniejszych.

Pozdrawiam