Czy warto szczepić dziecko na meningokoki?

Czy warto szczepic dziecko na meningokoki? Jak często i jakie sa dolegliwości po szczepince?

Lek. Paweł Szadkowski

Oczywiście, że warto szczepić na meningokoki. Meningokoki są najczęściej przyczyną zapalenia opon mózgowo -rdzeniowych lub sepsy (posocznicy). Najczęściej zgłaszane działania niepożądane to odczyny miejscowe (zaczerwienienie, obrzęk w miejscu wstrzyknięcia) i łagodne reakcje ogólne (rozdrażnienie, senność, gorączka, ból mięśni kończyn, ból głowy, brak łaknienia). Objawy te pojawiają się w ciągu kilku pierwszych dni po szczepieniu i ustępują samoistnie bez konsekwencji dla zdrowia pacjenta.