Czy wcześniak urodzony na poczatku 23. tygodnia ciąży może umrzeć na 20. dzień?

Czy wcześniak urodzony na poczatku 23. tygodnia ciąży, ważący 700 gram, może umrzeć na 20. dzień?

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Wcześniak urodzony po skończeniu 22. tygodni i ważący 700 gram jest na granicy wcześniactwa i poronienia. Szanse na przeżycie tak wcześnie urodzonego dziecka nie są wysokie, nawet biorąc pod uwagę rozwój współczesnej medycyny. W niektórych krajach nie podejmuje się nawet prób ratowania takiego dziecka, traktując je jako poroniony płód. W tym wieku dziecko zwykle nie ma płuc rozwiniętych na tyle, by zapewnić sobie wystarczającą ilość tlenu. Jest też w szczególny sposób narażone na wszelkie infekcje.
Jest mi niezmiernie przykro, jeśli straciła Pani dziecko w ten sposób. Nie należy się tu jednak doszukiwać błędów w sztuce lekarskiej. Szanse na przeżycie dziecka nie były niestety wysokie.

Pozdrawiam serdecznie!