Czy wiek kostny powinien być adekwatny do wieku dziecka?
Dzień dobry Czy wiek kostny (rtg nadgarstka) powinien być adekwatny do wieku dziecka, czy jest jakieś akceptowalne odchylenie?

KOBIETA, 38 LAT ponad rok temu
Szanowna Pani są akceptowalne odchylenia, szkoda że nie podała Pani więcej informacji
Wynik badania wieku kostnego nie jest patognomoniczny dla żadnej, konkretnej jednostki chorobowej, jednak u dziecka z niedoborem wzrostu wybitne opóźnienie wieku kostnego, większe od opóźnienia wieku wzrostowego, wskazuje na wtórny niedobór wzrostu (np. w niedoczynności tarczycy, niedoborze hormonu wzrostu, zaburzeniach wchłaniania). Opóźnienie wieku kostnego mniejsze niż opóźnienie wieku wzrostowego wskazuje na pierwotny niedobór wzrostu (w uwarunkowanych genetycznie zaburzeniach, takich jak zespół Turnera, dysplazje kostne). Opóźnione dojrzewanie płciowe związane jest z opóźnieniem wieku kostnego, a przedwczesne dojrzewanie – z przyspieszonym wiekiem kostnym. Na podstawie wieku kostnego można także określić przewidywany wzrost końcowy (metoda Bayley i Pinneau) oraz czas wystąpienia dojrzewania płciowego