Czy wiek partnera ma wpływ na zajście w ciążę?

Witam!
Od pewnego czasu planuję zajście w ciąże z moim partnerem. Mam 35 lat, zaś partner ma 47. Mam już 2 dzieci. Nie miałam nigdy problemu z zajściem w ciążę wcześniej. Kiedy następowała decyzja o dziecku, w tym samym miesiącu już byłam w ciąży.
Po 2 porodzie miałam nadżerkę, która została usunięta. Od 4 m-cy staramy się o kolejne dziecko. Niestety bez skutku. Chcę nadmienić, że ostatnimi czasy mam częste zapalenie pęcherza, jak i niepokoi mnie menstruacja, która jest w miarę regularna, lecz niestety zauważyłam w trakcie niej jasną krew. Do tego pół roku wcześniej przy współżyciu nieznacznie krwawiłam.
Czy jest prawdopodobne to, że nadżerka się odnowiła i ona może być przyczyną problemów z zajściem w ciążę? A może wiek partnera, jak i mój, ma na to większy wpływ?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Po czterech miesiącach starań o dziecko nie można jeszcze mówić o niepłodności czy o problemach z zajściem w ciążę. Mało której parze udaje się zapłodnienie w miesiąc czy dwa od podjęcia starań. Nadżerka, zarówno przebyta jak i ewentualnie ponownie powstała, nie powinna przeszkadzać w zajściu w ciążę. Podobnie wiek partnera oraz infekcje dróg moczowych nie powinny istotnie obniżać Pani szans na ciążę.

Przyczyną ewentualnych niepowodzeń może być Pani wiek, stanowi on czynnik ryzyka niepłodności ze względu na szereg przyczyn, które będzie należało zdiagnozować, jeśli w kolejnych miesiącach nie uda się zajść w ciążę. Na razie jest na to zbyt wcześnie. Gdyby jednak rzeczywiście okres bezowocnych starań wydłużył się do co najmniej 12 miesięcy, należy udać się do lekarza ginekologa specjalizującego się w leczeniu niepłodności lub do kliniki leczenia niepłodności.

Pozdrawiam serdecznie!