Czy wielkość endometrium może świadczyć o ciąży?

Witam. Lekarka stwierdziła u mnie 4-tygodniową ciążę (6 tyg. od daty ostatniej miesiaczki), zostalam skierowana na usg, na którym lekarz nic nie zobaczył, prócz małej kropki, która może oznaczać ciążę, ale stwierdził, że ok. 2 tygodniową i może być za wcześnie na dokładną diagnozę, kazał skontaktować się z lekarzem w celu ewentualnego leczenia. Moje endometrium ma 27 mm. Dodam, że dopiero w przyszłym tygodniu mam wizytę u ginekologa i wyniki b-HCG.

Czy wielkość endometrium może również świadczyć o ciąży? I czy jeżeli lekarz mówił o ewentualnym leczeniu to oznacza to zagrożoną ciążę? Z góry dziękuję za szybką odpowiedź.

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!

Grubość endometrium 27 mm odpowiada błonie śluzowej macicy drugiej fazy cyklu lub ciążowej (doczesnej). Kolejna wizyta ma za zadanie jedynie uwidocznić lub nie jajo płodowe z zarodkiem w środku.

Mówienie o "leczeniu" było zapewne jedynie przejęzyczeniem. Proszę ze spokojem zgłosić się na kolejną wizytę i do jej czasu uważać na siebie i zachowywać się jakby była Pani w ciąży - tzn. proszę unikać alkoholu, dymu tytoniowego, stosowania jakichkolwiek leków.

Proszę być dobrej myśli.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.