Czy wirus ospy jest groźny we wczesnej ciąży?

Witam serdecznie!
Bardzo proszę o pomoc! Otóż jestem prawie w czwartym tygodniu ciąży. Mój mąż właśnie dostał ospę. Zaraził się od swojego brata. Ten z kolei wysypał się w wigilię. Zarówno mąż jak i ja stykaliśmy się z nim, gdyż mieszkamy pod jednym dachem. Jestem tym bardzo przerażona.
Co prawda przechodziłam ospę w dzieciństwie. Podobno można mieć ją ponownie, albo też półpaśca. Jakie może być prawdopodobieństwo, że mogę się nią zarazić? Boję się o dziecko, które się dopiero rozwija! Co mam robić? Co może zagrażać dziecku?

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Jeśli przechodziła Pani ospę, to nie ma obecnie istotnego ryzyka dla Pani ani dla dziecka. Posiada Pani przeciwciała, które chronią Pani organizm przed zarażeniem i przekazaniem infekcji dziecku. Ospa jest niebezpieczna w ciąży, najbardziej w okresie okołoporodowym, ale nie można popadać w paranoje. Codziennie styka się Pani z dziesiątkami mikrobów, na które zdążyła się Pani uodpornić w ciągu swego życia, możemy ospę dopisać do tej listy. Nie znaczy to, że należy się wystawiać na kontakt z chorymi, nie zachowywać podstawowych zasad higieny.

Półpasiec jest chorobą, która tak jak opryszczka, powodowana jest przez uśpiony wirus ospy, pozostający w organizmie po pierwotnie przebytej ospie wietrznej, w momencie gwałtownego osłabienia odporności spowodowanej wyczerpaniem, chorobą, stresem, niedospaniem, etc.

Dlatego ważne jest, aby w ciąży przykładać szczególną wagę do dobrej diety, odpoczynku i braku stresów, tak by móc polegać na własnym systemie odpornościowym, który „zrobi” za nas resztę.

Pozdrawiam serdecznie!