Czy wirusem hcv można zarazić się poprzez międzyludzkie kontakty?

Czy wirusem hcv można zarazić się poprzez międzyludzkie kontakty (jak uściśnięcia dłoni, przytulanie, dotykanie) poprzez problemy skórne typu łuszczyca, egzema, drobne rany? Czy wystarczy sam kontakt z wirusem, czy odpowiednia ilość krwi musi przedostać się do krwioobiegu?

Lek. Paweł Szadkowski

Aby doszło do zakażenia wirusem HCV musi dojść do kontaktu z Pana krwią. Ryzyko zarażenia istnieje podczas ekspozycji na świeżo zaschniętą krew, a Pan musiałby mieć otwartą ranę. Więc zwykłe uciśnięcia dłoni, czy dotyk nie spowoduje zakażenia.