Czy włókniak płaski na piersi u 17 latki może być groźny i czy można się go pozbyć w sposób farmakologiczny?

Witam.

Mam 17 lat. Jakieś 2 lata temu na swojej lewej piersi zauważyłam niewielkie, brązowe, lekko wypukłe przebarwienie. Przestraszyłam się, że może być to objaw raka piersi, a ponieważ jest to zmiana na skórze, wybrałam się z tym problemem do dermatologa który stwierdził to to tylko niegroźny włókniak. Tylko niestety przez te dwa lata dosyć urósł, w dodatku pojawiły się dwa kolejne i w zależności od dnia cyklu menstruacyjnego zmieniają one swój wygląd. Stają się bardziej widoczne i czerwone.

Dodam że jak na swój wiek mam bardzo mały biust i chyba jeszcze do końca nieukształtowany, a te zmiany bardzo mnie martwią i boje się że przez kolejne lata lub wraz ze wzrostem piersi może pojawić się ich więcej. W przyszłości chciałabym mieć ładny zadbany biust i ciekawa jestem czy mogę się jakoś pozbyć tych włókniaków lub zapobiec ich dalszemu rozwojowi? Czy takie zmiany są niebezpieczne i mogą przekształcić się w raka piersi? Czy mogą one zaniknąć wraz ze wzrostem biustu?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Jeśli zmiany są duże, tak że zniekształcają zarys piersi, to nie można liczyć, że same znikną. Powinna Pani udać się do lekarza ginekologa, który zajmuje się diagnostyką zmian w piersi. Lekarz wykona USG i biopsję, by potwierdzić rozpoznanie włókniaków. Zmiany te występują dość często, szczególnie u młodych kobiet, i zazwyczaj wymagają usunięcia operacyjnego, mogą też zwiększać swoje rozmiary i liczbę. Jeśli są nieduże, wystarczy kontrolować je co pół roku w badaniu USG. Nie przekształcają się one w raka, są to nowotwory łagodne.
Pozdrawiam serdecznie!