Czy wódka grejpfrutowa zmniejsza skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?

Witam serdecznie! Mam taki problem - wczoraj wzięłam pierwszą tabletkę z drugiego opakowania tabletek Qlaira. Godzinę później wypiłam trzy kieliszki, tj. ok. 75 ml wódki grejpfrutowej - Lubelska Grejpfrutowa. Wiem, że grejpfruty obniżają działanie tabletek antykoncepcyjnych. W internecie nigdzie nie znalazłam informacji na temat składu tej wódki, czy zawiera naturalne ekstrakty z owoców, czy jest to po prostu chemia... Czy może to wpłynąć na skuteczność mojej antykoncepcji, jeśli tak to co mam dalej robić? Moje drugie pytanie dotyczy skuteczności tabletek Qlaira. W internecie krążą informacje o znacznie niższej skuteczności tych tabletek niż innych. Podawane są nawet informacje o ciążach przy prawidłowym stosowaniu. Jestem lekko przerażona. Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie!

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Jeśli nawet wódka zawierała prawdziwy sok z winogron, to nie miał on wpływu na przyjmowaną przez Panią antykoncepcję. Grejpfrut ma działanie hamujące na enzym rozkładający niektóre substancje zawarte w lekach. Nie powoduje on więc zmniejszenia stężenia danej substancji we krwi, ale przeciwnie - zwiększa je. W przypadku przyjmowanych przez Panią tabletek, wpływ taki (zwiększenie stężenia pod wpływem grejpfruta) obserwuje się wobec dienogestu, czyli składnika, który jest nieobecny w pierwszych dwóch tabletkach z opakowania. W Pani przypadku, nie doszłoby w każdym razie do osłabienia działania antykoncepcji, wszystko jedno na którą tabletkę z opakowania by przypadło. Natomiast skuteczność Qlaira jest według producenta, który je przebadał przed wypuszczeniem na rynek, nie mniejsza niż tradycyjnych antykoncepcyjnych tabletek dwuskładnikowych. Fakt, że preparat ten jest dostępny dopiero od niedawna - być może kolejne badania zweryfikują tę skuteczność, ale na razie nie ma powodu, by w nią wątpić.

Pozdrawiam serdecznie!