Czy wydzielina z piersi to zawsze rak?

Witam ,wiem że jest to strona dla kobiet ale martwię sie o swoją żone i postanowiłem napisać. Od kilku dni żonie wycieka jakby prześwitująco -biaława wydzielina z piersi. Żona bagatelizuje sprawę, ale ja martwię się że to rak piersi. Niespełna pół roku roku temu zmarła moja bratowa na raka i może jestem przewrazliwiony ale wolę sie upewnić. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Szanowny Panie, nie dziwi mnie Pana niepokój o żonę. Co prawda wyciek z brodawki piersi nie jest typowym objawem raka piersi. Towarzyszy rakowi tylko w kilku procentach przypadków.

Jeżeli wyciek nie jest związany z ciążą ani okresem laktacji jest to sytuacja nieprawidłowa.

Może świadczyć o zaburzeniach w wydzielaniu hormonu- prolaktyny, spowodowanych np. gruczolakiem przysadki. Może być związany ze stosowaniem niektórych leków działających na układ nerwowy, a także w niedoczynności tarczycy, kory nadnerczy lub na skutek stresu.
Żona nie powinna więc bagatelizować tego objawu. Konieczna jest wizyta u lekarza.