Czy wykryty u mnie wirus powoduje nowotwory?

DIen Dobry. Mam 36. Po badaniu cytologicznym stwierdzono u mnie obecnosc wirusa hpv. Skierowano mnie na wykonanie badania kolposkopowego. Czy oznacza to ze wykryto u mnie grupe wirusa ktory powoduje nowotwory? Dodam ze w przeszlosci zostalam zdiagnozowana obecnoscia chlamydia i zapaleniu przydatkow jednak zostalo wtedy podjete leczenie antybiotykowe, czy ryzyko zachorowania wzrasta po przebytych zakazeniach? Dziekuje!

Lek. Paweł Szadkowski

Tak, możliwe, że wykryto u Pani obecność wirusa onkogennego, czyli takiego, który sprzyja wystąpieniu raka szyjki macicy, ale pewności nie mam, gdyż nie widzę dokładnego wyniku. Przebyte zakażenia chlamydią nie mają na to wpływu. Należy spokojnie poczekać na badania dodatkowe. Sama obecność wirusa nie przesądza o chorobie - wiele kobiet ma kontakt z tym wirusem i nie powoduje to wystąpienia dysplazji dużego stopnia, czy raka. Ważne jest wczesne wykrycie nieprawidłowych komórek i częsta kontrola cytologiczna.