Czy wynik badania HE 4 - 49,49 jest prawidłowy?

Witam czy wynik badania HE 4 - 49,49 jest prawidłowy,a wskaźnik roma. 7%? Bardzo się boję zachorować na raka jajników. Do tego stopnia, że wykonałam odpowiednie badania. Problem w tym, że wyniki już mam, ale nie byłam jeszcze u lekarza, aby uzyskać informację o diagnozie. Wizytę mam dopiero za kilka dni. Prosząc tutaj o informację chciałabym się jakoś przygotować do wizyty. Wiedzieć już mniej więcej co może mnie czekać i o co ewentualnie pytać lekarza już na wizycie. Mam nadzieję, że wynik jest w porządku, że wszystko jest w porządku. Nie mniej, gdzieś z tyłu głowy pozostaje ziarenko niepewności. Z góry serdecznie dziękuję za informację Pozdrawiam

Magdalena Mroczek

Każde laboratorium ma własne wartości referencyjne i nie podała Pani jednostek w jakich podany jest wynik, ale aa górną granicę normy uznaje się dla HE4 stężenia o wartości równej i mniejsze niż 150 pM/l. Wskaźnik roma 7% oznacza niskie ryzyko zachorowania na raka jajnika.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Badanie HE4 tym różni się od badania Ca 125, że ten drugi marker często jest niewykrywalny w przypadku I i II stadium choroby, podczas, gdy HE4 już wtedy widać w ludzkiej krwi. Dlatego u wielu kobiet, u których badanie Ca 125 dało wartości prawidłowe, dopiero skojarzone badanie HE4 pozwoliło wykryć chorobę. HE4 jest stosowany nie tylko w diagnostyce, ale także w monitorowaniu postępów choroby (lub zdrowienia) oraz nawrotów nowotworu. W przypadku kobiet przed menopauzą wynik testu poniżej 7,4 proc. oznacza niskie ryzyko choroby nowotworowej, a wynik równy lub wyższy 7,4 proc – ryzyko wysokie. W przypadku kobiet po menopauzie ryzyko wysokie oznacza wynik równy lub wyższy niż 25,3 proc. poniżej tej wartości ryzyko uważane jest za niskie. Za górną granicę normy uznaje się dla HE4 stężenia o wartości równej i mniejsze niż 150 pM/l.

Przemysław Zarzeczny

Antygen HE4 jest czułym markerem stosowanym w diagnostyce raka jajnika. Oznaczenie przydatne jest w diagnostyce zarówno wczesnych jak i późnych zmian nowotworowych jajnika. Stosowany w algorytmie ROMA razem z badaniem na antygen Ca125 do oceny ryzyka raka jajnika.
Oznaczenie HE4 stanowi ważne badanie w diagnostyce raka jajnika. Uważa się, że połączenie oznaczenia HE4 oraz antygenu Ca125 poprawiło czułość diagnostyczną markerów w kierunku raka jajnika. U niektórych pacjentek z rakiem jajnika stężenia Ca125 może pozostawać w normie albo stężenie tego markera może nieznacznie przewyższać normę. Wykonanie dodatkowo oznaczenie antygenu HE4 zwiększa czułość badania.
Badanie antygenu HE4 stosuje się zarówno do wykrywania raka jajnika, a także do monitorowania leczenia oraz oceny ewentualnych nawrotów lub rozwoju choroby nowotworowej jajników.
Badanie wykonuje się z próbki krwi pobranej od pacjentki w sterylnych warunkach.
Otrzymane wyniki oznaczenia stężenia HE4 należy interpretować łącznie z innymi badaniami laboratoryjnymi i obrazowymi oraz biorąc pod uwagę stan kliniczny pacjentki. Trzeba mieć na uwadze, że niektóre rodzaje nowotworów jajnika mogą nie prowadzić do wzrostu markera HE4 w surowicy, np. nowotwory śluzowe lub zarodkowe.
Badanie HE4 wykazuje wysoką czułość w stosunku do wczesnych stadiów (I/II) jak i późnych stadiów (III/IV) choroby nowotworowej jajnika.
Test ROMA jest nowoczesnym narzędziem określającym stopień ryzyka wystąpienia złośliwego raka jajnika. test ROMA "interpretuje" wyniki badań dwóch markerów nowotworowych: CA 125 i HE4.
Jeśli u kobiety przed menopauzą test ROMA da wynik poniżej 11,4% - oznacza to niskie ryzyko choroby nowotworowej. Wynik wyższy lub równy tej wartości – ryzyko wysokie.
U kobiety po menopauzie ryzyko wysokie jest gdy test ROMA wyjdzie 29,9% oraz więcej. Mniej oznacza ryzyko niskie.