Czy wynik badania tarczycy wskazuje na niedoczynność?

Witam serdecznie! Proszę o konsultację w sprawie wyników, dotyczących tarczycy. Badania te były robione 20. 02. 2018r., lecz do tej pory pomimo konsultacji z endokrynologiem, nie do końca jestem przekonana co do diagnozy. Cholesterol całkowity - wynik z surowicy ( 192 mg/dl), TSH 3- cia generacja - wynik z surowicy ( 5, 424 mIU/l), FT3- wynik z surowicy ( 5, 97 pmol/l), FT4 - wynik z surowicy (14,98 pmol/l), przeciwciała anty- TG ( 1, 32 IU/ml), przeciwciała anty- TPO (0, 51 IU/ml). Ponadto robiłam, także USG tarczycy, oto opis: ,,Tarczyca niepowiększona, normoechogeniczna. Płat prawy o wymiarach 10x13x38mm, V=2,5 ml, bez ewidentnych zmian ogniskowych. Płat lewy o wymiarach 9x12x36mm, V=2,2ml, w górnym biegunie nieco niejednorodny obszar śr. ok. 3 mm. Okoliczne węzły chłonne niepowiększone.'' Chciałabym zaznaczyć, o ile to ważne względem diagnostyki, iż około dwa tygodnie po badaniu przeszłam półpaśca. Czy wynik ten jednoznacznie stwierdza u mnie niedoczynność? Czy jest ona może efektem niedoboru np. jodu, czy selenu? Na razie nie zostały mi przepisane żadne leki, a skierowanie na ponowne badanie TSH mam dopiero we wrześniu. Bardzo dziękuję za wszelkie informacje, o ile dają jakikolwiek pogląd na sprawę bez osobistej wizyty.

Lek. Paweł Szadkowski

Pani wyniki faktycznie mogą wskazywać na subkliniczną niedoczynność tarczycy. Warto być wyczulonym na ewentualne objawy niedoczynności tarczycy oraz zastosować się do zaleceń lekarza endokrynologa i powtórzyć badanie w wyznaczonym terminie. W razie niepokojących dolegliwości najlepiej udać się do lekarza pierwszego kontaktu w celu oceny stanu klinicznego i wcześniejszego wykonania badań diagnostycznych.