Czy wynik badania USG jest wiarygodny mimo krwawienia?

Jestem w 6 tyg. ciąży. Wczoraj miałam krwawienie i od razu pojechałam do szpitala, sądząc że poroniłam. Ku mojej radości ciąża jest i nadal się rozwija, w badaniu nie zarejestrowano akcji serca, bo jeszcze może być za wcześnie. Mam pytanie, czy jeśli krwawienie było związane z poronieniem, to czy badanie USG mogło wyjść prawidłowo, tzn. stwierdzić ciążę, która nie będzie się dalej rozwijać i nie doczekam się akcji serduszka. A jeśli akcja pojawi się to czy krwawienie można związać z inną przyczyną, np. poronieniem drugiego zarodka?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Krwawienie nie oznaczało poronienia, ale może je zwiastować - trudno na razie to rozsądzić. Skąpe krwawienia czy plamienia we wczesnej ciąży mają prawo występować, szczególnie w terminach, w których wypadałyby miesiączki. Krwawienie może się jednak również pojawić w przypadku poronienia zatrzymanego, czyli wtedy, gdy zarodek nie rozwija się dalej, lecz nie ulega od razu, samoistnie, poronieniu. Diagnozę taką stawiamy jednak dopiero po co najmniej dwukrotnym badaniu USG, w odstępie tygodniowym lub większym, kiedy nie udaje się uwidocznić czynności serca zarodka.

Czynność serca zarodka powinna być możliwa do uwidocznienia w badaniu USG sondą przezpochwową przy wymiarze CRL zarodka powyżej 5-6 mm. Proszę spokojnie poczekać do wizyty u lekarza prowadzącego, tj. co najmniej tydzień. Najlepiej, jeśli podczas wizyty możliwe będzie wykonanie badania USG. Oczywiście jeśli wystąpi obfite krwawienie z dróg rodnych, należy udać się do ginekologicznej izby przyjęć.

Obumarcie ewentualnego drugiego zarodka nie powoduje krwawienia. Zazwyczaj jest bezobjawowe, ewentualnie może wystąpić plamienie.

Pozdrawiam serdecznie!