Czy wynik dsDNA wskazuje na toczeń?

Dzień dobry, Chodzę od kilku lat do lekarzy z różnymi dolegliwościami, niestety nikt nie wiedział co mi jest. Jeden lekarz stwierdził w końcu, że są to objawy przypominające toczeń dlatego zrobiono badania pod tym kątem. Wyniki: PCNA-negatywny dsDNA-pozytywny NUC-negatywny reszta również negatywna Czy wynik dsDNA wskazuje na toczeń nawet jeśli pozostałe podstawowe ANA wyszły ujemne?

Lek. Paweł Szadkowski

Niestwierdzenie ANA przemawia przeciwko rozpoznaniu SLE, natomiast obecność przeciwciał anty-sdDNA lub anty-SM na ogół potwierdza rozpoznanie. Niezbędny jest jednak kontekst kliniczny uzyskanych wyników, a w praktyce korzysta się z kryteriów klasyfikacyjnych ACR. Sugeruję żeby dała się pani do lekarza reumatologa.