Czy wynik testu 2 dni po terminie spodziewanej miesiączki daje całkowitą pewność ciąży?

Witam,

Ostatnia miesiączka pojawiła się 29.12.2009. Przez ostatnie 5 lat brałam tabletki antykoncepcyjne (odstawiłam je z końcem listopada 2009). W okresie brania tabletek mój cykl miesiączkowy trwał równo 28 dni. Po odstawieniu tabletek pierwszy cykl trwał 28 dni, kolejny 26. Trzecią miesiączkę powinnam była dostać 26go stycznia, ale nie pojawiła się. W dniach płodnych współżyłam z mężem. Dzień po okresie spodziewanej miesiączki zasłabłam w pracy i następnego dnia zrobiłam test ciążowy z moczu. Pojawiły się 2 kreski, jedna ciemnoczerwona a druga różowa. Następnego dnia powtórzyłam test i wynik był identyczny. Odczuwam również ból w dole brzucha taki jak przed miesiączką oraz kłucie w jajnikach. Ne występują żadne plamienia. Wspomnę również, że na początku stycznia zażywałam antybiotyk, ponieważ lekarz wykrył stan zapalny. Proszę o informację czy na zatrzymanie miesiączki mógł mieć wpływ antybiotyk?

Czy wynik testu wykonanego 2 dni po terminie spodziewanej miesiączki daje całkowitą pewność ciąży? Co mogą oznaczać bóle podbrzusza i kłucie jajników? Dodam również, że przebywam za granicą i na wynik z testu krwi będę musiała poczekać kilka dni, a troszkę się boję, że coś jest nie tak.
Z góry serdecznie dziękuję za informacje.

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

U części kobiet bardzo szybko po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych wracają cykle owulacyjne. Dlatego jest możliwe zajście w ciążę nawet już w pierwszym cyklu po zakończeniu przyjmowania tabletek.
Antybiotykoterapia jak i sama infekcja rzeczywiście może wpływać na opóźnienie miesiączki, ale nie wpływa na wynik testu ciążowego. Wykonując też test ciążowy nie jest ważne w jakim jest to czasie w stosunku do oczekiwanej miesiączki, natomiast ważne jest by było to 10-14 dni od możliwej daty koncepcji (wg wskazań na ulotce). Dlatego więc można przypuszczać, że dwukrotnie dodatni wynik testu oznacza ciążę, co tłumaczyło by bóle w dole brzucha. Oczywiście ostateczne rozpoznanie ciąży jest stawiane przez ginekologa.

Tutaj znajdzie Pani artykuł o testach ciążowych.

Serdecznie pozdrawiam!