Czy wyniki badań wskazują na insulinooporność?

Proszę o interpretację poniższych wyników badań: insulina 3,0 [2,6-24,9], glukoza na czczo 85, glukoza 1 godzina po obciążeniu (75 g) 177, glukoza 2 godziny po obciążeniu 105. Jajnik prawy prawidłowej struktury, lewy z widocznymi pęcherzykami. Wtórny brak miesiączki, niedowaga (BMI 18). Czy powyższe wyniki mogą wskazywać na zespół policystycznych jajników? Czy słusznie zdiagnozowano znaczną insulinooporność?
ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!

Nie podała Pani dokładnych danych na temat insuliny - czy było to badanie na czczo oraz jednostek.

Prawidłowo stężenie glukozy na czczo powinno mieścić się w granicach 72-99 mg/dl (4,0-5,5 mmol/l). Po dwóch godzinach od podania glukozy jej stężenie we krwi żylnej powinno być niższe niż 140 mg/dl (7,8 mmol/l). Jeżeli wykonano oznaczenie również w 60 minucie (przy teście z 75 g glukozy), stężenie cukru powinno wynosić <180 mg/dl (10 mmol/l). Wszystkie wyniki glukozy w Pani przypadku są więc prawidłowe.

Najpopularniejszym wskaźnikiem insulinooporności jest iloraz stężenia insuliny w uj/ml i glukozy w mg/dl w osoczu krwi na czczo. Wartość >0,3 upoważnia do rozpoznania insulinooporności. Przy zgodności jednostek współczynnik ten u Pani jest dużo mniejszy niż 0,3 i nie upoważnia do rozpoznania insulinooporności.

Aktualne kryteria rozpoznania PCO to obecność wszystkich poniższych wymienionych objawów:
1. Hiperandrogenizm: hirsutyzm i/lub hiperandrogenemia.
2. Dysfunkcja jajników (oligoowulacja lub brak owulacji i/lub obecność jajników policystycznych w USG).
3. Wykluczenie innych chorób przebiegających z nadmiarem androgenów, tj. nieklasycznych postaci wrodzonego przerostu nadnerczy, guzów wydzielających androgeny, zespołu Cushinga, zespołu oporności insulinowej, zaburzeń funkcji tarczycy i hiperprolaktynemii.

Nie podała Pani wystarczającej ilości danych, aby móc ocenić, czy zespół ten może występować u Pani.

Pozdrawiam