Czy wyniki mogą być mylne?
Witam.
Mój problem dotyczy obawy przed ciążą. Otóż sytuacja wygląda tak: 11 lutego miałam ostatni okres (nigdy nie miałam regularnych, jednak w grudniu i styczniu miałam dokładnie co 30 dni),który zazwyczaj trwa 4 dni. 26 lutego kochałam się ze swoim chłopakiem (stosunek przerywany) no i przypuszczałam, że miesiączkę dostanę jakoś koło 12 marca, jednak się niestety nie pojawiła. Postanowiłam zrobić pierwszy test 14 dni po stosunku, robiłam go koło 12 w południe, wyszedł negatywny, drugi test zrobiłam 18 dni po, również negatywny a 20stego dnia po stosunku pojechałam do swojego ginekologa, który stwierdził brak ciąży (chociaż z tego co czytałam na forach, wszędzie pisze, że to niby za wcześnie na diagnozę). Zrobił mi również usg dopochwowe i powiedział, że mam małą torbiel, która prawdopodobnie jest przyczyną spóźnienia okresu. Powiedział, że okres powinnam dostać za jakieś dwa do trzech tygodni, bo jakaś błonka jest bardzo cieniutka i dlatego wcześniej nie dostanę. Zapisał mi również pigułki antykoncepcyjne, o które poprosiłam i na tym się skończyło.
Jednak teraz w czwartek mija trzeci tydzień, a okresu nie ma. W piątek mija 6 tygodni od mojego ostatniego stosunku. Zaczynam się martwić, czy może lekarz się pomylił, strasznie się boję, myślę o tym non stop, zrobiłam trzeci test 4 tygodnie po stosunku, również wyszedł negatywny.
Od 2 tygodni bolą mnie strasznie piersi i bardzo podbrzusze, jajniki. Czy jednak mogę być w ciąży? Czy to wina stresu? Przez który ostatnio schudłam, przy wzroście 165 ważę zaledwie 46 kg. W minionym roku miała zaburzenia hormonalne, miałam wykonać badanie, jednak do tej pory tego nie zrobiłam. Jakie możne być prawdopodobieństwo, że może jednak jestem w ciąży? Pojechałabym do mojego lekarza ponownie, ale boję się, że uzna mnie za jakąś histeryczkę.
Mam 24 lata i mam już jedno dziecko i nie chce mieć już kolejnego, dlatego tak panicznie boje się, że mogę jednak być w ciąży.
Proszę o radę.
Z GÓRY BARDZO DZIĘKUJĘ I POZDRAWIAM.

KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu
Lek. Łukasz Kowalski
60 poziom zaufania
Droga Pani!
Taka ilość negatywnych wyników testów ciążowych praktycznie wyklucza ciążę. Jednak brak miesiączki niepokoi.
Rozpoznana torbiel (jajnika?) powinna zostać poddana diagnostyce, koniecznie należy oznaczyć marker CA 125, a także wykonać powtórne badanie ultrasonograficzne dla powtórnej oceny tej zmiany. Jest prawdopodobne, że ta torbiel jest przyczyną braku miesiączki, a także objawów towarzyszących tj. ból podbrzusza i jajników. Niepokojący jest też spadek masy ciała, który również może być związany z tą zmianą. Jeśli torbiel ta jest mała można ją usunąć i ocenić histopatologicznie (jedyna metoda dająca pewne rozpoznanie charakteru zmiany) podczas małoinwazyjnej operacji laparoskopowej.
Innym prawdopodobieństwem jest, że przyczyną wtórnego braku miesiączki są zaburzenia hormonalne związane z dużą utratą masy ciała. Pani Body Mass Indeks (BMI) wynosi zaledwie 16,59, jest to znaczna niedowaga. Mało brakuje do wygłodzenia.
Proszę niezwłocznie zgłosić się do swojego ginekologa w celu powtórnego zbadania (koniecznie należy wykonać powtórne badanie ultrasonograficzne narządu rodnego). W związku ze znacznym spadkiem masy ciała proponowałbym również zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego/internisty w celu dokładnego zbadania i wykonania podstawowych badań.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.