Czy wysoka ferrytyna świadczy o nadmiarze żelaza?

Dzien dobry. Chciałbym się dowiedzieć, ponieważ żaden lekarz nie umie stwierdzić i powiedziec co mi jest. Mianowicie, w morfologii wyszły niskie płytki krwi -132, niskie PCT-0,16, wysokie limfocyty i wysoka ferrytyna 650. Czy wysoka ferrytyna świadczy o nadmiarze żelaza? Jeśli tak to dlaczego płytek krwi jest za mało? Nie powinno byc ich wlasnie za dużo? Każdy lekarz mowi ze to sobie zaprzecza. Jak odczytać moje wyniki? Reszta jest w normie. Z góry dziekuje.

Wyniki badań powinien obejrzeć hematolog albo przynajmniej doświadczony internista. Istotne jest jak bardzo limfocyty są podwyższone. Stężenie ferrytyny odzwierciedla ilość żelaza zmagazynowanego w organizmie i wysokie stężenie ferrytyny będzie przy nadmiarze żelaza np. po przedawkowaniu preparatów żelaza ale także w różnych chorobach przewlekłych i stanach zapalnych kiedy ferrytyna jest wysoka ale wcale nie ma nadmiaru żelaza w organizmie. Ferrytyna i żelazo nie ma związku z płytkami krwi.