Czy wysoki poziom PSA może oznaczać, że mój mąż ma raka?

witam moj maz ma 53 lata i przy badaniach rutynowych wyszedl mu bardzo wysoki poziam psa 16,78 a wskaznik fpsa 27,52 czy moze oznaczac ze maz ma raka . zmartwiona zona

Lek. Paweł Szadkowski

Przyczyn podwyższonego PSA jest kilka. Łagodny przerost prostaty (najczęściej), przebyte badanie per rectum, zapalenie prostaty przewlekłe i ostre, rak prostaty, stan po cewnikowaniu pęcherza moczowego. Z wynikiem proszę się udać do urologa, on zbada męża i w razie potrzeby zaleci biopsję gruczołu krokowego.