Czy wysoki poziom PSA oraz krwiomocz oznaczają nowotwór złośliwy?

Witam. Pytanie dotyczy mojego ojca, około dwóch tygodni temu pojawił się u niego krwiomocz, po zastosowaniu tabletek ustąpił. Lekarz zbadał ojca per rectum - napisał: stercz twardy, wynik badania PSA jest niepokojący 24,48. Dzisiaj byłam u urologa powiedział mi że to nowotwór złośliwy. Czy te dwa wyniki o tym przesądzają? Wiem, że konieczna jest biopsja, ale moja wyobraźnia podsuwa mi najgorsze myśli.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Marcin Buczek

Szanowna Pani, niestety wyniki zarówno badania per rectum jak i PSA przemawiają za rozpoznaniem nowotworu złośliwego. Oczywiście biopsja jest konieczna do ostatecznego rozpoznania, jednak prawdopodobieństwo raka prostaty jest bardzo duże.