Czy z ciążą jest wszystko w porządku?

Z obliczenia miesiączki jestem w 9 tyg ciąży. Pęcherz ma 9,5 tyg a sam płód jego wiek jest określony na 7 tyg i 4 dni. Nie rozumiem tłumaczeń lekarza, powiedział, że wszystko jest ok. Jednak czy na pewno? Skąd ta różnica?

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Nie do końca rozumiem, co ma Pani na myśli mówiąc, że wielkość pęcherza (pęcherzyka ciążowego?) to 9,5 tygodnia. Jeśli jest to wiek ciążowy określony na podstawie wielkości pęcherzyka ciążowego, to rzeczywiście istnieje duża różnica w porównaniu z wiekiem określonym na podstawie wielkości zarodka. Myślę jednak, że nie zrozumiała Pani tego, co mówił lekarz, gdyż wiek ciąży określamy standardowo na podstawie właśnie wielkości zarodka, jeśli jest on już widoczny, nie zaś poprzez pomiar pęcherzyka.

Różnica pomiędzy wiekiem ciąży określony wg USG a tym obliczonym na podstawie daty ostatniej miesiączki może wynikać z tego, że owulacja wystąpiła później, niż książkowe 14 dni po pierwszym dniu miesiączki. Jest to tym bardziej prawdopodobne, jeśli miała Pani długie i/lub nieregularne cykle.

Lekarz zapewniał, że wszystko jest w porządku, ponieważ najprawdopodobniej udało mu się zobrazować zarodek, prawidłową czynność jego serca i prawidłowej wielkości pęcherzyk żółtkowy. Myślę, że powinna Pani mu zaufać i być spokojną.

Pozdrawiam serdecznie!