Czy z wynikiem aminopunkcji wskazującym na zespół Downa można urodzić zdrowe dziecko?

Czy zdarzyło się by kobieta, u której wynik amniopunkcji wskazywał na zespół Downa urodziła zdrowe dziecko?

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

W czasie amniopunkcji pobierane są komórki pochodzące od płodu, a pływające w wodach płodowych. Wynik potwierdzający zespół Downa jednoznacznie stwierdza chorobę genetyczną dziecka.

Czasem, bardzo rzadko, zdarza się sytuacja odwrotna -  wyłowiona zostaje komórka zdrowa, a dziecko jest chore - jest to wynikiem tzw. mozaiki, to jest na bardzo wczesnym etapie podziałów zapłodnionej komórki jajowej doszło do nieprawidłowego podziału i część komórek, tkanek czy organów dziecka jest dotknięta chorobą.

Z uwagi na dość charakterystyczny obraz choroby raczej niemożliwa jest też pomyłka laboratoryjna, chyba, że ktoś pomylił próbki.

Pozdrawiam serdecznie!