Czy za powiększone i pogrubione endometrium odpowiadają hormony?

Po 1,5 braku miesiączkowania lekarz wykrył u mnie cystę na lewym jajniku - 3 cm. Dni zażywania luteiny miesiączka ma wystąpić. Za dwa tygodnie mam się zgłosić na ponowną wizytę i sprawdzenie stanu na USG.
Pojawił się problem powiększonego endometrium, nie bardzo się orientuję w tym temacie. Nie mam objawów, bolesność miesiączkowa i obfitość są raczej normalne, nie zauważyłam nasilonych bóli. Okres trwa 5 dni i raczej bóle zawsze są identyczne. Lekarz powiedział, że zajmie się tym, jak zniknie cysta.
Czy za powiększone i pogrubione endometrium odpowiadają hormony? Na pewno zleci mi zbadanie poziomów.

Proszę o jakieś podpowiedzi. Chcemy dziecka i staramy się. Mam 26 lat.

26 LAT ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
W Pani organizmie doszło do zaburzeń hormonalnych, których skutkiem było powstanie torbieli, opóźnienie miesiączki i powiększone endometrium. Wszystkie te zjawiska, tj. wzrost i złuszczanie się endometrium w macicy objawiające się jako miesiączka czy ewentualne powstanie torbieli są sterowane przez hormony.
Jeżeli dojdzie do zaburzenia ich produkcji, dochodzi do objawów, jakie zaobserwowano u Pani. Możliwe, że jest to jednorazowe zaburzenie, które się może zdarzyć każdej zdrowej i w pełni płodnej kobiecie.
Dobrze, że zareagowała Pani wizytą u ginekologa, który będzie trzymał rękę na pulsie, a przez badania poziomów hormonów zapewne postawi właściwą diagnozę. Trzyma kciuki za Pani rychłe zajście w ciążę.
Pozdrawiam serdecznie!