Czy ząb z założoną plombą może się psuć?

Czy raz zaplombowany ząb może sie psuc ponownie?

Lek. Marta Gryszkiewicz

Oczywiście, że tak. Do rozwoju próchnicy może dojść w innej część tego samego zęba, do którego zostało założone wypełnienie. Także z upływem lat założone wypełnienie może ulec uszkodzeniu i w efekcie stać się nieszczelne, co także predysponuje do rozwoju wtórnej próchnicy pod plombą.

Witam!
Prawidłowo zaplombowany ząb nie powinien się psuć ponownie! Jeśli tak się dzieje to znaczy,że doszło do pewnych nieprawidłowości! Jedną z nich jest niedokładne usunięcie próchnicy z ubytku. Inną może być nieszczelne wypełnienie,które stwarza wrota do wnikania bakterii w głąb ubytku. Inną sprawą jest,czy ząb reaguje na jakieś bodźce,np.zimno, ewentualnie czy ma przebarwienia,których wcześniej nie było.. Jeśli ma Pan jakieś wątpliwości co do swojego zęba proszę udać się do dentysty i sprawdzić,czy nic się nie dzieje...Pozdrawiam.

Istnieją sytuacje w których tak się dzieje istnieje proces prochnicy wtórnej . wypelnienia nie zakłada się na całe życie zakłada się że po około 8 latach trzeba wypełnienie wymienić