Czy ząb zostanie opiłowany i zostanie założona korona?

Witam! W obu jedynkach i dwójkach (miejsca styczne) mam wypełnienia, w jednej jedynce duże ponieważ poprzednia plomba była źle zrobiona i spowodowało to, że próchnica rozwijała się pod nią. Chciałabym zrobić na tych zębach korony w celu osłonięcia ich (i tak są tam już plomby), czytałam dużo o podbudowie z metalu, z cyrkonu, ale jak to jest w przypadku zębów żywych które mają po prostu duże wypełnienia? Czy ząb zostanie po prostu "opiłowany" i zostanie założona korona? Czym jest ta "podbudowa" oraz jakie korony wyglądają najlepiej na zębach przednich, jakie mogą być ich ceny? Czy taka korona jest trwała? Pozdrawiam!

Ze względu na Pani młody wiek nie polecam korony protetycznej. Dobrze wykonane wypełnienia kompozytowe zapewniają prawidłową funkcję i wygląd zębów. Wykonanie koron wiąże się z dość dużym zeszlifowaniem zęba co może spowodować zapalenie miazgi i konieczność leczenia kanałowego. Korony protetyczne mają zastosowanie przede wszystkim na zębach po leczeniu kanałowym z dużą destrukcją korony lub przebarwieniem. Nie raz słyszałem wyrażane przez pacjentów opinie o traumatycznych przeżyciach w związku z wykonaniem koron , z obrazem zeszlifowanych zębów przede wszystkim . Jeśli chce Pani wzmocnić zęby można wykonać licówki bez szlifowania zębów tzw. Hollywood smile można je wykonać z kompozytu na jednej wizycie korygując przy okazji kształt i kolor zębów, można skusić się na licówkę z porcelany , która jest znacznie droższa i trzeba na nią poczekać do następnej wizyty. Wady i zalety obu rozwiązań opisywałem w odpowiedzi na inne pytania zachęcam do przeczytania. Z podobną opinią co do wieku spotkałem się już nie raz. Na początku mojej praktyki wykonywałem korony u młodych ludzi teraz stosuję mniej inwazyjne techniki. Pozdrawiam i zachęcam do przemyślanych decyzji.