Czy zachowanie niespełna dwuletniego dziecka może wskazywać na autyzm?

Witam. Chcialam bym prosic o porade, mam bratanice w wieku rok i 10 miesiecy, nurtuje mnie jej zachowanie a wiec nie mowi zupelnie nic chyba ze cos tam po swojemu, nie umie wskazac gdzie nosek gdzie raczka, nie rozumie polecen typu ,, podaj pileczke'' jest w ciaglym ruchu, nie umie bawic sie z innymi dziecmi, wogle zabawkami nie umie bawic sie tylko chodzi lub biega, nie lubi gdy brac ja na rece. Nie lubi towarzystwa. Czy moze to buc autyzm? Czy zaniedbanie rodzicow?

Proszę obserwować. Wydaje mi się po tym krótkim opisie, że raczej mamy do czynienia z zaniedbaniem w zakresie wspierania dziecka w rozwoju aniżeli z poważnym zaburzeniem. Pozdrawiam

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Powód do niepokoju jest choćby z powodu braku mowy, która winna już występować. Kolejne zachowania również wskazują, iż rozwój nie przebiega prawidłowo. Czy to autyzm? Trudno powiedzieć bez wywiadu i dziecka. Konieczna je wizyta u specjalistów. Badanie psychologiczne i logopeda w pierwszej kolejności oraz szereg innych w zależności od potrzeby. Dopiero wtedy będzie można postawić jakąś diagnozę.
Pozdrawiam
AM
w razie pytań jestem do dyspozycji
www.pracowniaterapeutyczna.eu

Zachęcam do zapoznania się z artykułem o autyźmie:
https://portal.abczdrowie.pl/autyzm-u-dzieci-co-jest-wazne-i-jak-postepowac

Dzień dobry.Pani bratanica, jak wynika z opisu potrzebuje terapii integracji sensorycznej, co do spektrum autyzmu można i jeśli są wątpliwości wskazana jest konsultacja w tym kierunku u specjalistów.Opisywane przez Panią dziecko nie wygląda na zaniedbane prze opiekunów.Pozdrawiam.