Czy zaniżone poczucie własnej wartości i przygnębienie to depresja?

Czy to jest depresja? Mam 20 lat. Zdarza sie, ze czasami przez dwa tygodnie nie mam humoru,siedze zamknieta sama w pokoju i modlę się,żeby nikt do mnie nie wchodził..od paru dni mam problemy z zasypianiem, mam mysli takie,ze chcialoby mnie nie byc na tym swiecie..uwazam,ze wszystko mi sie nie udaje,nie mam chlopaka tak jak wiekszosc moich przyjaciolek,wciaz wmawiam sobie ,ze jestem brzydka i zle sie zachowuje,czesto placze..czy powinnam udac sie do lekarza?

KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu

Jak sobie radzić z kompleksami?

Witam Serdecznie
Tak, zdecydowanie powinna udać się Pani na konsultację do lekarza psychiatry. Wahania nastroju, nasilona izolowanie się (które Pani opisuje), myśli o śmierci, bezsenność i obniżone poczucie własnej wartości – zaliczamy do objawów zespołu depresyjnego. Tego typu objawy mogą także wynikać z innych zaburzeń psychicznych – to jednak wymaga weryfikacji, rozmowy z lekarzem psychiatrą. Jeżeli jest to depresja, czy wcześniej rozpocznie Pani leczenie, tym większa jest szansa na szybkie uzyskanie efektu terapii. Nieleczona depresja zazwyczaj nasila się. Proponuję niezwłoczny kontakt z lekarzem.
pozdrawiam

Psychiatra, pracuje na Oddziale Chorób Afektywnych II Kliniki Psychiatrycznej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy