Czy zapalenie płuc jest zaraźliwe?

Witam.czy można sie zarazić zapaleniem płuc? Czytam na internecie ze to choroba zakaźna,a mamy male dzieci i się obawiam bo żona ma zapalenie płuc. Czy żona powinna przebywać z dala od dzieci, w oddzielnym pokoju, aby dzieci nie zachorowały na zapalenie płuc? Czy to wystarczy? A może żona może przebywać w jednym pomieszczeniu z dziećmi? Trudno dzieciaki odizolować od mamy. Dzieci są jeszcze na tyle małe, że nie rozumieją, że ich mama jest chora i musi odpoczywać. Nie chciałbym, aby dzieci się zaraziły, żona bardzo kaszle i jest osłabiona. Jednak one chcą się przytulić i być z mamą w jednym pokoju. Proszę o informację na temat szkodliwości zapalenia płuc. Z góry dziękuję. Pozdrawiam

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

zapalenie płuc niestety rzeczywiście jest chorobą, którą ludzie mogą się zarażać między sobą. Patogeny wywołujące te schorzenie przenoszą się drogą kropelkową, w związku z czym przebywając w jednym mieszkaniu z osobą chorą na zapalenie płuc, zasadniczo ciężko jest zredukować ryzyko zarażenia się. W Pana sytuacji rzeczywiście korzystne byłoby przede wszystkim to, aby mama ograniczała na czas choroby bliższy kontakt z dziećmi, taki jak np. przytulanie czy inne czynności związane z bliskim kontaktem.

Ważne jest także to, aby w okresie chorowania na zapalenie płuc jednego z domowników w szczególny sposób dbać o higienę osobistą chociażby poprzez częstsze mycie rąk.

Całkowicie jednak – niestety – zapobiec zarażeniu pozostałych domowników po prostu się nie da. Z tego powodu należy przede wszystkim czujnie obserwować pociechy, i w razie wystąpienia u nich dolegliwości, które mogą sugerować rozwinięcie się u nich zapalenia płuc, pilnie zgłosić się z dziećmi do lekarza. Takowymi objawami mogą być silny kaszel (szczególnie, jeżeli towarzyszy mu odkrztuszanie ropnej wydzieliny), podwyższona temperatura ciała czy ogólne poczucie znacznego osłabienia. Przy podejrzeniu zapalenia płuc u dziecka wizyta u lekarza jest bardzo ważna z tego powodu, iż wystąpienie tej choroby może wymagać wdrożenia u pacjenta zastosowania leczenia antybiotykami. Zapalenie płuc jest jedną z najgroźniejszych infekcji dróg oddechowych i nigdy nie powinno się bagatelizować tej choroby.