Czy zapalenie trzustki może nawrócić?

Witam, mój mąż w sierpniu 2012 przeszedł ostre martwicze zapalenie trzustki (przyczyną była kamica pęcherzyka żółciowego, bardzo drobne złogi). Teraz jest cały czas na diecie. Czekamy na operację usunięcia pęcherzyka. Przyczyną tak długiego oczekiwania były liczne torbiele trzustki. Operacja będzie metodą tradycyjną, ponieważ nie może mieć laparoskopii. Mam pytanie, dopóki ma jeszcze woreczek, ale przestrzega diety, to czy możliwy jest atak woreczka? Lub powtórne zapalenie trzustki? Czy jeśli przestrzegamy diety to nie powinno to się przydarzyć?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie, muszę przyznać iż ryzyko nawrotu zawsze istnieje i nie można go w żadnym przypadku w 100 procentach wykluczyć. Należy jednak pamiętać, iż przy stosowaniu się do zaleceń lekarza i utrzymywaniu odpowiedniej diety ryzyko nawrotu jest jednak bardzo małe. Bardzo ważne jest by w okresie wyczekiwania na zabieg operacyjny obserwować organizm pod kontem temperatury, parametrów stanu zapalnego, zażółcenia powłok i bezzwłocznie zgłosić się do lekarza, gdyby wystąpiły niepokojące objawy.

Co do samej operacji to pęcherzyk żółciowy zostaje usunięty z jamy brzusznej, a okolica po nim zostaje wypłukana solą fizjologiczną, przez co zmniejsza się ryzyko zakażenia i odczynu zapalnego. Można w łoży po pęcherzyku pozostawić dren ssący, który uchodzi na zewnątrz przez oddzielne nacięcie w powłokach brzucha.