Czy zastosowanie krążka z opóźnieniem może spowodować ciążę?

Witam, Używam krążka nuvaring. W 3 dniu brania krążka Wyjęłam go na czas stosunku i zapomniałam włożyć, zrobiłam to dopiero po 4,5 h. Co powinnam zrobić Czy on działa po tych 4,5h? Jakie jest ryzyko zajścia w ciążę?

Lek. Paweł Szadkowski

Jeśli system znajdował się poza pochwą przez czas dłuższy niż 3 godziny w pierwszym lub drugim tygodniu stosowania, skuteczność antykoncepcyjna mogła się zmniejszyć. Należy jak najszybciej założyć system terapeutyczny dopochwowy i pozostawić go bez przerwy, co najmniej przez 7 dni. Jeśli w ciągu tych 7 dni
będzie Pani odbywać stosunek, należy użyć dodatkowo prezerwatywy. Jeśli w czasie ostatnich siedmiu dni miała Pani stosunek, istnieje możliwość ciąży.