Czy zawroty głowy mogą być skutkiem jaskry?

Witam. Jestem kobietą, mam 54 lata, od 5 lat jestem niepełnosprawna ze względu na wzrok. Jestem po operacji jaskry na obu oczach (operacja chirurgiczna). Jaskra została zatrzymana, kontroluję ciśnienie. Ale ostatnio pojawiły się zawroty głowy przy spojrzeniu w górę, przy położeniu się, przy wstawaniu z łóżka. Lekarz rodzinny wykluczył kręgi szyjne oraz cukrzycę (ostatnio miałam zadatki na cukrzycę). Jestem przed wizytą u okulisty. Za odpowiedź dziękuję.

Lek. Katarzyna Szymanek

Witam,

Opisywane przez Panią dolegliwości raczej nie są związane z jaskrą.

Zawroty głowy mogą być spowodowane błahymi, ale też poważnymi schorzeniami, m.in. niedostatecznie kontrolowanym nadciśnieniem tętniczym, przyjmowaniem niektórych leków (które mogą powodować tzw. hipotensję posturalną, tzn. obniżenie ciśnienia tętniczego przy wstaniu), stanami niedocukrzenia, chorobami serca, centralnego układu nerwowego czy, jak Pani wspomniała, cukrzycą albo zwyrodnieniem kręgów szyjnych.

Tak więc wskazana jest szersza diagnostyka u lekarza rodzinnego/internisty, a nie u okulisty.

Pozdrawiam serdecznie!