Czy zawyżony poziom kreatyny jest niepokojący u osoby ćwiczącej?

Witam,jestem mężczyzna 35 lat,wczoraj robilem kontrolnie badania krwi i jedynie poziom kreatynina wyszedł zawyżony 1,29 mg/dl,eGFR wyszedł powyżej 60,czy są powody do niepokoju?cwicze na siłowni inzdrowo się odzywiam(chude mięso,warzywa,kasze,ryż)

Lek. Paweł Szadkowski

U osób z dużą masą mięśniową poziom kreatyniny może być wysoki, jednak rzadko przekracza górną granicę normy. Wynik zawsze należy odnieść do normy laboratorium, w którym zostało wykonane badanie, ale tylko nieznaczne przekroczenie normy nie musi świadczyć o niczym niepokojącym. Dodatkową informację daje nam porównanie kilku wyników w czasie. Sugeruję więc powtórzyć badanie za kilka tygodni, a w razie nieprawidłowego wyniku udać się do lekarza pierwszego kontaktu w celu dokładniejszej oceny klinicznej oraz ewentualnie rozszerzenia diagnostyki.