Czy zażywanie tego leku stwarza ryzyko wystąpienia działań niepożądanych?

Szanowni Państwo! Choruję na zaburzenia depresyjno-lękowe od dzieciństwa. Próbowałem już wszystkiego: psychoterapii, SSRI, mianseryny, sulpirydu i in. leków z przepisu lekarza. Niestety objawy nawracają. Czasami po miesiącu, a czasami po roku od odstawienia leków, jednak prędzej czy później znowu się pojawiają. Są to objawy lękowe, bezsenność (w czasie zaostrzenia objawów mogę spać 2-3 godziny na dobę i tak przez długi czas), przyspieszony puls, wysokie ciśnienie tętnicze, biegunka, brak apetytu, utrata masy ciała. Wszystkie ww. objawy wycofują się po lekach - najskuteczniej działa na mnie mianseryna i doksepina. Obecnie biorę 10 mg mianseryny na stałe i nie mam objawów. Ze względu na częste nawroty lepiej stosować cały czas niską dawkę leku przez cały czas niż odstawiać po uzyskaniu poprawy i za chwilę znowu zaczynać od dużych dawek. W związku z tym mam pytanie: czy stosowanie mianseryny w dawce 10 mg przez "całe życie" stwarzałoby istotne ryzyko wystąpienia działań niepożądanych po tym leku? Wydaje mi się, że brak snu, biegunka, brak łaknienia i wysokie ciśnienie z powodu lęku stanowią większe zagrożenie niż ciągła farmakoterapia małą dawką...

Witam,

na Pana pytania najlepiej zwrócić aię do lekarza prowadzącego który zalecił lek.

Proszę pamiętać, że decyzję o odstawienia leku lub zmniejszenie dawki może odbyć się tylko po konsultacji z lekarzem prowadzącym który zna Pana całą historię choroby.

Co do psychoterapii to jest z jedną najskuteczniejszych form terapii psychologicznej, jeśli wcześniejsza nie pomogła to proszę porozmawiać o tym z lekarzem prowadzącym lub samemu poszukać w internecie albo prosić o kontak z psychologiem na tej stronie.

Proszę rówież pomyśleć o fitoterapii która jest również pomocna.

Pozdrawiam