Zapytaj lekarza

1 , 0 3 5 , 5 3 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy zażywanie tych leków może wpływać na poziom hormonów?

Dzień dobry, czy zażywanie leków z grupy SSRI (dokładniej mówiąc Escitalopramu) wpływa na poziom -testosteronu -kortyzolu -TSH, FT3, FT4? Zastanawiam się zwłaszcza nad kortyzolem. Przejawiam wiele cech charakterystycznych dla Zespołu Cushinga (ew. niedoczynności tarczycy), choć – z tego, co wiem – istnieje również taka jednostka jak Rzekomy Zespół Cushinga powodowany wysokim poziomem kortyzolu. Biorąc pod uwagę, że leczę się w formie terapii poznawczo-behawioralnej i farmakoterapii z powodu zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych (z wtórnym elementem depresyjnym, z wyraźnymi epizodami zaburzeń lękowych (nerwicowych)) oraz z powodów zawodowych narażony jestem na silny, przewlekły stres to owa wtórność wobec objawów psychicznych wydaje się możliwym scenariuszem. Od niedawna nie biorę leków (pod kontrolą lekarza), ale z uwagi na pewne nasilenie objawów OCD (i tak zdecydowanie mniejsze niż przed rozpoczęciem leczenia) prawdopodobne jest ponowne włączenie SSRI. Zastanawiam się, czy ewentualną diagnostykę endokrynologiczną warto przeprowadzić teraz – kiedy chwilowo nie biorę leków, czy po względnym unormowaniu stanu psychicznego – tzn. po ponownym włączeniu leków? Dodam, że w trakcie leczenia wykonywałem na własną rękę badania laboratoryjne – m.in. morfologia, elektrolity, cholesterol (wszystko w normie) oraz TSH – 2.014 (norma 0.42-3.8), FT4 – 10.4 (9.01-19.05), FT3 – 3.54 (2.89-4.88); Kortyzol 15.7 (godzina 8-10: 3.7-19.4 ug/dl, badanie było wykonane ok. 11-12, stosunkowo krótko po przebudzeniu). Dodam, że przed rozpoczęciem i na początku leczenia towarzyszyło mi wiele objawów charakterystycznych dla wysokiego poziomu kortyzolu – nadwaga centralna, podwyższone ciśnienie, niekiedy lekkie problemy z widzeniem, problemy z koncentracją, zwiększony apetyt (szybkie tycie), rozstępy na brzuchu i pośladkach (które obecnie są jasne tak jakby wygojone), waga od w górnych granicach normy do nadwagi, chude kończyny górne i dolne. Pierwsze zmiany charakterystyczne dla destruktywnego działania kortyzolu pojawiły się w wieku około 16-18 lat, co z biegło się z pierwszymi wyraźnymi objawami OCD. Później sytuacja się unormowała (waga nawet poniżej normy, brak innych wyraźnych objawów), a następnie ulegała stopniowemu pogorszeniu wraz z narastaniem objawów OCD, aż do momentu rozpoczęcia leczenia psychologiczno–psychiatrycznego około 3 lata temu. Czy opisany charakter wskazuje na przyczynowość po stronie problemu psychicznego, czy odwrotnie? Jeśli powinienem kontynuować diagnostykę endokrynologiczną, to w którą stronę i kiedy, żeby uzyskać możliwie najwiarygodniejszą diagnozę? Chciałbym podkreślić, że obecnie czuję się lepiej i nie odczuwam już takiego nasilenia objawów związanych z nadmiarem kortyzolu – poza lekką nadwagą i umiejscowienie tkanki tłuszczowej. Choć tu zdaję sobie sprawę, że samo leczenie SSRI nie wystarczy – zapewne konieczna jest też istotniejsza zmiana stylu życia, żeby cofnąć poczynione przez kortyzol "spustoszenie". Reasumując – czy leki, które brałem, i zapewne wkrótce będę brać ponownie, mogły "zamaskować" jakieś problemy endokrynologiczne czy też należy raczej uznać, że właściwie działają na przyczynę problemów? Dziękuję za pomoc!
MĘŻCZYZNA, 30 LAT około miesiąca temu

Problemy hormonalne kobiet

redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Ważne tematy