Czy zdjęcie rentgenowskie może spowodować zanik miesiączki u nastolatki?

Moja 14 letnia siostra nie ma miesiączki od roku, mówi że co najwyżej polecą jej 3 kropelki. Czy to oznaką niepłodności? Uważa że jest tak przez wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Ja sądzę że to przez niedowagę (38kg 159 cm wzrostu) lub przez stres. Da się to wyleczyć ? Mogą być inne powody?

Witam,

Miesiączka u dziewcząt w wieku nastoletnim, ma prawo być nieregularna i zazwyczaj nie musi to budzić większego niepokoju. Niemniej jednak w sytuacji Pani siostry, duży niepokój budzi przede wszystkim jej waga, wskazująca na poważne niedożywienie i skrajnie niski wskaźnik BMI. Jej organizm znajduje się w stanie wyczerpania, co powoduje m.in. zanik miesiączki. Należałoby natychmiast skonsultować siostrę z lekarzem oraz psychologiem - udzielić jej pomocy i zdiagnozować przyczyny tak dużej niedowagi - biorąc pod uwagę jej wiek i stan psychiczny o którym Pani wspomniała, można podejrzewać istnienie zaburzeń odżywiania.