Czy zdrapywanie strupków szkodzi procesowi gojenia?

Dzień Dobry, ojeciec kwartał temu miał operacje żylaków po niedokrwieniu lewej stopy co spowodowału duże obrzęki i owrzodzenia. Stopa jest juz wygojona jednak wciąż odczówa ból. Myślę ze może sie do tego przyczyniać poieważ codziennie zdrapuje powstające stupki. Pytanie, jak należy postępować w przpadku pielegnacji tego typu ran? Czy zdrapywanie strupków szkodzi procesowi gojenia?

Jeśli rany nie są zakażone (zaropiałe) - to strupek jest najlepszym opatrunkiem i nie należy go zrywać dopóki sam nie odpadnie!!! zż

Witam. Operacja żylaków a niedokrwienie stopy lewej coś mi tu się nie zgadza. Są to dwa różne tematy. Proszę jeszcze raz dokładnie opisać przypadek i proszę o rozpoznanie z jakim ojciec został wypisany. Pozdrawiam.