Czy zęby mądrości powinno się usuwać?

Witam. Mam 19 lat i zastanawiam się, czy muszę usunąć zęby mądrości. Jak na razie wyrosły mi trzy. Nie odczuwam żadnego bólu, jednak z tego co zdążyłam przeczytać, mogą sprawiać wiele kłopotów. Zatem, czy powinnam je usunąć?

Witam, prawidłowo powinno się mieć wszystkie zęby, ale czasami te ostatnie sprawiają nam problemy. Dzieje się tak wtedy gdy mamy wadę zgryzu i łuki zębowe nieprawidłowo sie rozwijają , wówczas nie ma miejsca na ósemki i grzeba je usunąć. Może też wystąpić nieprawidłowe ułożenie zawiazków
i wtedy też to jest wskazanie do usunięcia, bo taki krzywo,rosnący ząb może też uszkodzić ząb sąsiadujący.
Jeżeli zęby mądrości nie sprawiają dolegliwości, uważam, że ńie należy ich ruszać.

Badania wykazały, że zęby mądrości mają wpływ na ochronę przed urazami mechanicznymi mózgu. Bardzo często po 10-30 latach po usunięciu dolnych ósemek w miejscu ekstrakcji tworzą się jamy martwicze Ratnera. Jeśli zdecydowanie brakuje miejsca w łuku bezpieczniejszym rozwiązaniem jest usunięcie siódemek i zastąpienie ich zębami mądrości. Jest to tzw Second Molar Replacement Therapy.