Czy zęby po urazie obumierają?

witam, czy zęby po urazie obumierają na 100 % ? jaki jest maksymalny czas takiego obumarcia zęba ? i czy to boli? jakie są objawy poza zmianą koloru takiego zęba ? dziękuje

Witam. Czasami, jeśli uderzenie jest silne może dojść do przerwania pęczka naczyniowo- nerwowego i obumarcia zęba, nie zawsze jednak tak się dzieje. Najprościej ( w warunkach domowych) sprawdzić czy ząb jest żywy dotykając do niego kostką lodu - żywy ząb czuje zimno, martwy niestety nie. Tak samo powinna być reakcja np. na gorącą wodę.Brak reakcji na temperaturę może sugerować że ząb nie żyje.

Nie , zęby nie obumierają na 100%, ale zależy to od siły i jej kierunku,podczas urazu. W przypadku naderwnia pęczka naczyniowo-nerwowego ząb może obumierać latami bez dolegliwości bólowych, a stwierdza się to tylko na zdjęciu rtg. Może również jako konsekwencja przewlekła nastąpić obliteracja(zamknięcie) kanału, co przez niektórych nie jest uznawane za sytuację wymagającą leczenia(zdania są podzielone)

Nie na 100% , zależy od urazu , czasem nawet zęby , które po urazie się ruszają pozostają żywe a nieraz z pozoru niewielki uraz powoduje obumarcie.
Jeżeli miazga obumiera w warunkach jałowych to nie boli , jeżeli dochodzi do zakażenia i stanu ostrego to boli , może ząb zmienić kolor , ale uznaję się to za późne powikłanie.