Czy żeby zajść w ciąże trzeba mieć pierwszą miesiączkę po porodzie?

Jestem 3 miesiące po porodzie, mam nadal pokarm w piersiach trochę, ale nie karmię. Nie mam jeszcze miesiączki, nie wiem czemu, a 2 mies. temu miałam operację na kamienie w woreczku żółciowym - było OK, ale teraz od niedawna źle się czuję, jest mi niedobrze nie wiem dlaczego.
Mam pytanie: czy żeby zajść w ciąże trzeba mieć pierwszą miesiączkę po porodzie? Proszę o pomoc.

ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Zanikanie pokarmu po porodzie może się czasem wydłużyć nawet do kilku miesięcy. W tej sytuacji naturalne jest, że może nie mieć Pani regularnych miesiączek. Powinna uważać Pani na niechcianą ciążę, ponieważ zawsze pierwsza "przychodzi" owulacja (dni płodne), a dopiero po niej następuje miesiączka. Po porodzie naturalnym wskazane jest odczekanie co najmniej roku przed zajściem w kolejną ciążę.

Pozdrawiam serdecznie!